Forum Wedkarstwo Strona Główna Wedkarstwo
Wędkarstwo 4ever
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Boczny trok

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wedkarstwo Strona Główna -> Spining
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hamelis
ukleja



Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Nie 13:21, 23 Kwi 2006    Temat postu: Boczny trok

Na pewno każda osoba, która kiedykolwiek miała styk z wędkarstwem spiningowym słyszała o takim wynalazku jakim jest boczny trok. Ponieważ jest to forum, z którego młodsi wędkarze mają czerpać informacje, po krótce omówię jak robić zestaw na boczny trok i jak poźniej prowadzić nim przynęte.

Na początek słów parę o sprzęcie. Ponieważ boczny trok jest używany do łowienia okoni, zaleca się używanie do niego jak najdelikatniejszego sprzętu z miękką szczytówką, która będzie w stanie zasygnalizować nam nawet najmniejsze pobicie ryby. Najlepsze będą wędziska od 2,30 do 3.00 m z ciężarem wyrzutu od 15 do 30 g. Kołowrotek nie za duży. Powinien pomieścic 150 m żyłki 0,18. Taka grubość żyłki będzie najodpowiedniejsza do łowienia pasiaków (dla laików - określenie okonia). Osobiście odradzam stosowanie plecionek.

Teraz zestaw do bocznego troka. Przypon powinien być nieco cieńszy, ja jednak osobiście stosuje tą samą żyłkę co mam na kołowrotku a i tak mam bardzo dobre wyniki. Obciążenie to oliwka z krętlikiem lub specjalny podłużny cięzarek o wadze od 3 do max 15 g. Często przypon z obciążnikiem jest cieńszy od głównego przyponu. W razie jakiegos zaczepu zerwiemy tylko cieżarek a nie cały zestaw. Do metody b.t. nie stosuje sie główek jiggowych (tak jak przy zwyklum spiningu) ale haczyków (mogą być nawet muchowe). Rozmiar od 5 do 8. Jednak najlepsze są haczyki specjalnie dostosowane do b.t. dostępen w każdym sklepie wędkarskim.

Przynęty. Hmmmm........ Okoń to bardo wybredna ryba i nie można powiedzieć jednoznacznie że na taką przynęte okoń bierze zawsze a na taką tylk owe środy. Gdy już wybierzemy odpowiednie stanowisko należy szukać okonia, zmieniając (ale nie za często - raz na jakies 10 - 15 rzutów bez pobicia) przynęty. Najczęsciej stosowane to małe twisterki (paproszki w rozmiarze od 1,5 do 5 cm). Doświadczeni spinigiści uważają że najczęsciej atakowane są przynęty w kolorze motoroil z brokatem (motoroil - odcień koloru brązowego, bursztynowego). Można również eksperymentować - od korpusu odciąć ogonek i zrobić mix - inny korpus i inny ogonek. Wszystko zależy od tego jaki ryba ma "humor", a nuż jej się spodoba. Z własnego doświadczenia wiem, że często okonie atakują również twisterki w kształcie małych raczków. Największy okaz, jaki złapałem na tą przynęte miał 42 cm. Musiałem się nieźle namęczyć żeby takie bydle mi sie nie wypięło z takiego małego haczyka, ale jakimś cudem sie udało wyciągnąć go na brzeg.

No to by było wszystko na temat sprzętu. Jak zrobić zestaw na b.t. przedstawia poniższa fotografia (ta druga). Najczęście korzystamyz potrojnego (podwojny też może być) małego krętlika. Po jednej stronie mocujemy żyłkę wychodzącą z kołowrotka. Po drugiej stronie krętlika mocujemy przypon z przynętą(max 70cm żyłki na końcu której znajduje sie haczyk z twisterkiem). Na środkowym oczku krętlika mocujemy przypon (max 20cm) z obciążnikiem. W przypadku kretlika podwojnego po jednej stronie mocujemy przypon z przynętą i ciężarkiem a po drugiej bezpośrednią żyłkę z kołowrotka.

Przynęte prowadzimy powoli. Ciężarek ma sie toczyć po dnie, unosząc z niego muł i burząc wodę, wtedy okoń myśli, że nasza przynęta to jakieś stworzenie szukające pożywienia przy dnie. W czasie prowadzenia przynęty od czasu do czasu przycinajmy albo przestajemy zwijać żyłkę - wtedy bardzo często następuje atak, gdy przynęta opada na dno (jest to tzw. atak z opadu). Każdy dziwny ruch szczytówki, jej nienaturalne drgnięcie jest dla nas oznaką, że coś się dzieje w okolicach przynęty i jest to dla nas znak do zacięcia. Pamiętajmy jednak, żeby przycinać nie za mocno, okoń to nie szczupak. Zbyt mocne przycięcie po prostu wyrwie mu przynęte z pyska. No to by było chyba na tyle Blue_Light_Colorz_PDT_05



Na tym zdjęciu przedstawiony jest krętlik do połaczenia wszystkich żyłek i ciężarki i oliwki stosowane w bocznym troku (specjalny podłużny cieżarek, oilwka i ciężarek okrągły)


[zdjecie zapożyczone ze strony Polskiego Związku Wędkarskiego]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wedkarstwo Strona Główna -> Spining Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin